Párek 5 denní letní šifrovačka pro párek osob

Párek 2017

 

Párku 4% se zúčastnilo 38 párků a z toho 38 dorazilo zavčas do cíle a odevzdalo kartu na vyhodnocení.

Reportáže párků:

Nejnekvazi………

Zvířátka

Duhové koťátko

Pochopení dotazu

KoTeL

Podrobnější statistiky ze hry jsou zde.

Párky, které byly včas v cíli:

1. Duhové koťátko
 Ondra Šmejkal a Míla Votradovec 25,5
2. Kachna a pštros
 Jana Štrosová a Honza Klusáček 24
3. Zvířátka  Elif Garajová a Miloslav Rada 23,5
4. Je nám to buřt  Ondra Skoupý a Dita Lazárková 22
5. Psychokopytníci  hlína 2% a franta 2% 21
6. Ona už je registrace?  Petr Gerhard a Betty Gerhardová 20,5
7. Pochopení dotazu  Martina Pomikálková a Láďa Skákal 20
8. Nejnekvazi…………  Zuzka Dočekalová a Jířa Slabý 19,5
9. Jelen a hroch  Jan Bohm a Petr Mroch Novák 18,5
10.-12. Letní vánek  Tonda Hanuš a Kája Rezková 17,5
10.-12. Skor skor ako neskor  Jakub a Helča 17,5
10.-12. Kozi tety Libuše  Aleš a Andrea 17,5
13. カップル  Michal a Šárka 16,5
14. Tweety neni kura!  Mart’a a Dávid 16
15. M&M  Míša a Gimli 16
16. Kočka s errorem  Rony a Věšák 15
17. Kocouří procházka  Zdeňka Hrušková a Jiří Hruška 15
18. Tučná a libovej  Markéta a Pavel 15
19. Štavnatý Karel  Michala Martišková a Karel Martišek 14,5
20. Javořického  Ivča a Štěpán 14
21.-22. Kokoťátka  Anna Martincová a Mikuláš Zelinka 13,5
21.-22. Antropoid  Leňa a Tom 13,5
23. Davel  Dana a Pavel Zemanovi 12,5
24.-27. Olafi  Oldřiška a Filip 12
24.-27. Polodegen  Evka a Honza 12
24.-27. Dutá vlákna  Lukáš B. a Míla J. 12
24.-27. S hořčicí  Martin a Martina 12
28. Bifurkační tým  Jakub Kotásek a Eliška Hamáčková 11,5
29.-30. ŠlukLokFuk  Ondra a Jana 10,5
29.-30. Pár MaLin  David a Káťa 10,5
31.-32. Marmoti  Zuzka Křetínská a Honza Křetínský 10
31.-32. 3,14  Tomáš Král a Irena Axmanová 10
33. NY Čumáci  Hana a Anna 9,5
34.-36. Prosím vás, jsme tu…  Lenka Schormová a Michal Schorm 9
34.-36. Nulový potenciál  Veronika a Radim 9
34.-36. Pan Volch jde na výlet  Katka Dufková a Veronika Mikusová 9
37. ČSFR  Zuzanka a Honza 8
38. Malá Dory  Lucka a Martin 7

 

Řešení šifer

POZNÁMKA: Párky měly celou hru k dispozici 2 magnetické kuličky

♂+♀ Úvodní řada

Zobrazit řešení

Řešením řad byli zpěváci Freddie Mercury a Aneta Langerová. Párkům mohl pomoct odhad, že hledáme nějaké 4% osoby. Freddieho řada ukazovala Radio Gaga, Barcelona, Bicycle Race, mikrofon, vlajku Zanzibaru (místo narození), HIV pozitivitu a Queen. Anetina řada ukazovala Hříšná těla, Vodu živou, Spoustu andělů, Světlušku (Aneta je patron), mikrofon, symbol pro 1. superstar (hvězda v supermanovskem pětiúhelníku) a vlajku ČR.

 

♂+♀ 1 Koupačka

Zadání bylo fyzicky v terénu, není možné jej zveřejnit.

Zobrazit řešení

Jednotlivé šifrovací principy kreslily v prostoru koupaliště velká písmena. Stačilo si představit čáry mezi body 1 až x. Například čísla kreslila M, písmena O. Heslo bylo MOTYL.

 

♀1 Logická bez děr

Zadání

Zobrazit řešení

Název odkazoval na použití loga šifry bez naší typické díry. Stačilo logo modifikovat podle jednotlivých vět a pojmenovat výsledný symbol. Jednotlivé symboly byly kostel, žárovka, kaplička, zaměřovač, piškvorky, Earth, jablko, zákaz zastavení. Řešení TRI MICHOV bylo potřeba interpretovat pomocí křížovky, kde v řádku tři je kaplička, tj KAPLICKA MICHOV

 

♀2 Černý list

Zadání bylo potřeba fyzicky vlastnit.

Zobrazit řešení

Náš pokus o přidání šifry do rodiny skrytých písem. Mezi papíry bylo řešení napsáno magnetickou barvou a bylo ho možné “vycítit” magnetickou kuličkou. Písmo ale trošku vypouklo papír a bylo občas viditelné i pouhým okem. Řešeni je KAPLE SV

 

♂3 Lomené písmo

Zadání

Zobrazit řešení

Stačilo do každého lomu čáry vepsat tečku a celek přečíst jako braillovo písmo. Šifra byla nejspíš podvědomě inspirována touto šifrou, ale už je to dávno.

 

♂3 Homočísla

Zadání

Zobrazit řešení

Funkce gay(x) vrací 4 procenta z x. Toto číslo pak už jen stačí rozsekat na dvojce a převést na abecedu.

 

♀4 Třída lesbiček

Zadání

Zobrazit řešení

Po vyhledání svátků zjistíme, že jsou to vše ženská jména a co je důležitější – objevují se v písni “Holky z naší školy”. Do teček v zadání tak stačí vždy napsat další řádek písně, který následuje po řádcích se jmény, vybrat písmenka na místě čísel a podle nich je seřadit.

 

♀4 Družina gayů

Zadání

Zobrazit řešení

Šifra předpokládala (uznáváme, že dost brutální a specifickou) znalost trilogie knih Pán prstenů (nebo aspoň prvních 5 minut filmu Společenstvo prstenu). Jednotlivé rasy v zadání se pak nahradily počtem prstenů, který byl dané rase v knihách přiřazen. Elfové=3, trpaslíci=7, muži=9, pán=1. Čísla v jednotlivých větách pak už stačilo jen sečíst a převést na písmena.

 

♂5 Divná ohrada

Zadání

Zobrazit řešení

Pokud po ohradě jdeme po jednotkové vzdálenosti (tj některé delší úseky rozsekáme na dvě jednotky), tak zjistíme, že ohrada má 26 vrcholů a úseků. Každý vrchol je definován semaforovým písmenem, protože z něj vychází dvě čáry do osmi směrů. Tak si tohle písmeno ke každému vrcholu napíšeme. Pokud se písmena opakují, tak je indexujeme 1 až x. Zároveň si taky body označíme abecedou od A do Z, počínaje na vyznačené tečce. Získáme tak substituci ze semaforových znaků do klasické abecedy a tu použijeme na překlad textu pod ohradou. Šifru vědomě inspirovalo VIDEO o osvětlovacím problému, tvar jsme lehce upravili, protože v původní verzi nešlo všem bodům přiřadit semaforový znak. A šifru také nejspíš podvědomě inspirovala šifra Výstava psů z Napalmně

 

♂5 Ten nejhezčí

Zadání

Zobrazit řešení

Stačilo si nakreslit trojuhelník (pro nás je ten nejhezčí rovnostranný, pro vás to mohlo být jinak, ale šifra funguje pořád) a opísmenkovat ho ABC jak ve škole. Jednotlivé strany pak chápeme jako vektory, pomocí kterých kreslíme zhulené písmena. Například AB by byla vodorovná čára zleva doprava, BA naopak, AC čára nahoru doprava, …

 

♀6 Povzdech

Zadání – šifra byla upravena způsobem, který nejde zrekontruovat online

Zobrazit řešení

Náš druhý pokus o skrytou vlastnost papíru/textu. V každém řádku bylo jedno písmeno označeno magnetickou barvou (což nemělo být vidět). V textu pak byly narážky na přitažlivost, koule a dárky na začátku. Z toho měly párky poznat, že hledají něco magnetického a pomocí svých magnetů měly vycítit označená písmena. Ta dávala mezitajenku POCITEJTE. Na každém řádku bylo přesně 26 písmen a když se spočítala pozice označeného písmene a ta se převedla na písmenko, tak vyšla tajenka RYBNIK ZJZ. Bohužel úprava papíru byla vidět, takže se vtípek tak moc nepodařil, ale některé párky to i tak zkusily, za což jsme vám vděční :-)

 

♀6 Směrovky

Zadání

Zobrazit řešení

Písmenka a čísla (a symbol) ze zadání můžeme najít na horní řadě české klávesnice. Čísla jsou na klávese vlevo a písmena vpravo. Od této klávesy pak postupujeme doleva nebo doprava dolů podle počtu znaků v zadání a ačteme klávesu, na které skončíme. Třeba 666 by bylo C, stejně jako ššš je C.

 

♂7 Drážní

Zadání

Zobrazit řešení

Každý řádek ukazuje sérii hodů ve hře bowling a vaším úkolem je spočítat skore na konci každého řádku. Pokud se během prvních dvou hodů podařilo shodit všech deset kuželek, tak pak na řádku následuje oddělovací čára (protože v tu chvíli by hráč přestal házet, jeho skore by bylo “-” a pokračoval by v házení ve svém dalším tahu) a další dva hody, které umožnují spočítat skore vyšší než 10. V zadání je i jeden strike, což je jen jedno prázdné místo před čárou, které symbolizuje jeden hod, během kterého se ztratily všechny kuželky.

 

♂7 Pravidlo obou ruk

Zadání

Zobrazit řešení

V první části zadání si písmena převedeme na semaforové znaky a vybarvíme stranu čtverce, na kterou ruce semaforu ukazují. To nám ze zadání vytvoří bludiště s jednoznačnou cestou, které aplikuje na druhou část zadání a čteme morseovku. Orgovské myšlenka byla taková, že když stojím ve tmě v bludišti, tak se rukama snažím nahmatat stěny a těch se držím celou dobu a postupuji vpřed :-)

 

♀8 Hravé věty

Zadání

Zobrazit řešení

Šifra obsahuje morseovku v několika formách. Každá věta popisuje pomocné morseovkové slovo (hýbe pařátama = mává) a každá věta má přesně tolik slov, kolik znaků v morseovce má daný znak. Navíc v celém textu jsou slova pouze délky 4 a 8, tj krátká a dlouhá. Každému slovu v textu tak můžeme přiřadit dva znaky morseovky, jeden podle délky, druhý podle popisovaného pomocného slova. Tyto znaky se občas shodují a shodují se v rámci každeho řádku právě 1 až 4krát. Tyto shodující se znaky převedeme pomocí morseovky na písmenko a získáváme tajenku NEMOCNICE.

 

♀8 Trochu zhulená

Zadání

Zobrazit řešení

V této šifře jsme vzali několik přísloví, změnili v nich jedno písmeno a výsledek nakreslili. Takže máme například “Darovanému koši na zuby nehleď” nebo “To nejlepší na konev”. Stačí jen poznat přísloví a vzít z nich původní změněné písmenko.

 

♂9 Labyrint karet

Zadání

Zobrazit řešení

Šifra je inspirována starou deskovou hrou labyrint. Kartičky je potřeba vystříhat včetně jedné kartičky na spodku papíru. Tuto kartu pak vezmeme a vsuneme ji do čtverce karet na místě, kde v obrysu na kartičce je díra. Touhle operací tak “šoupneme” celou řadu karet doprava a na konci řady nám z čtverce vyjede jiná karta. Tato karta má no sobě opět náznak čtverce s dírou na jiném místě, takže ji můžeme použít opět na posunutí příslušného řádku nebo sloupce. Toto opakuje, dokud nám ze čtverce nevyjede kartička s naznačenou šifrovací mřížkou, na které není žádná informace o tom, jak ji požít dál k posunování. Takže ji použijeme opravdu jako šifrovací mřížku, tj čteme vyznačené karty ve velkém čtverci karet a po každém přečtení kartiček mřížku natočíme o 90 stupňů doprava. Dostaneme mezitajenku VYBORNE A CO ZBYTEK. Nyní odstraníme karty, ve kterých jsme přečetli mezitajenkua zbude nám nápis U KOUPADEL, což je název ulice

♂9 Objekt

Zadání

Zobrazit řešení

Objekt v zadání je tvořen 25 trojúhelníky a jedním pětiúhelníkem ve středu, tj. 26 prostor. Do těch je potřeba vepsat abecedu, jenže jak? K tomu nám pomůže začátek zadání. Orgovský postup je takový, že z písmenka D musíme přejít (ne jít po nich, ale opravdu protnout) postupně naznačené čáry, abychom skončili v prostoru, kde je A. Pomocí této podmínky pak můžeme určit, v kterých oblastech leží D a A. Tímto postupem pak můžeme umístit i písmena L, S, I. Pokud v postupu pokračujeme, tak když dojedeme na první prostor, který je v zadání označen tečkou, tak bychom měli opět být v prostoru s písmenem S. Takže máme tajenku DALSI S….. Z toho můžeme odhadnout, že text bude DALSI SIFRA nebo DALSI STANOVISTE. Jedeme tedy podle postupu v objektu dál a protoze dalsi pismenko není I a zároveň leží velmi blízko písmenku S, tak můžeme odhadnout, že jsme našli písmenko T. Můžeme tak pokračovat v postupu a do objektu si postupně umístíme písmenka ze slova STANOVISTE. (opětovné navštěvování již umístěných písmen nám to hezky potvrdí). Nyní již máme v objektu tolik písmen, že jsme schopní odvodit, jak je do něj abeceda vepsána. Nyní už jen dokončíme postup pohybu po objektu a přečteme zbytek textu …JE U KOUPADEL. Šifra šla velmi lehce umlátit hrubou silou mimo orgovský postup a všechny takové postupy jsme uznali.

♀10 Homosexuální

Zadání

Zobrazit řešení

V zadání vidíme půlky písmen ve dvou odstínech. Zkusíme si napsat písmenka světlá a tmavá písmenka vyskytující se v zadání zvlášť a zjistíme, že ze světlých můžeme vytvořit slovo ČTYŘI a z tmavých PROCENTA. Tento nápis má 13 písmen a pokud je každé písmeno rozděleno na 2, tak máme 26 unikátních prvků. Těm tak můžeme přiřadit abecedu, tak, že levá půlka Č je A, pravá půlka Č je B, atd. Touto substitucí přeložíme celý text a víme, kde je cíl. Text je schválně velmi dlouhý a používá prakticky všechna písmenka abecedy, aby se dobře analyzoval.

 

♀10 Barevné čáry

Zadání

Zobrazit řešení

V zadání stačí doplnit červené čárky na +, tj. část ženského znaku a modré dvojčárky na šipky, tj. součást mužského symbolu. Všechny doplněné čáry pak vytvoří velký grafický nápis ZAMECKY SKLENIK. Alternativně si můžete říct, že prostě děláte osy úhlů a úseček.

 

♂+♀Cíl: Přitažlivost

Zadání

Zobrazit řešení

Součástí cíle byla aktivita, za kterou párky dostaly indicii TMOU a šifra, nebo spíš logická úloha, kterou bylo potřeba vyplnit a symboly +, – a O pak seřadit podle malých čísel a přeložit jako morseovku (tečka, čárka, oddělovač). Dostaly tak další nápovědu NAPIS OPAK. A opakem Tmou je buď Dnem (šifrátorsky) a nebo Světlem (všichni ostatní :-) ). Logickou úlohu můžete potrénovat a naučit se ZDE

 

Řešení bonusů

X-Files

Zadání

Zobrazit řešení

Získané znaky bylo potřeba přeložit podle TÉTO substituce.

Do klubu

Zadání

Zobrazit řešení

Obrázek schematicky znázorňuje Rychlé šípy. Z jejich jmen pak stačilo vzít tolikáté písmenko, kolik měl daný tvar stran a písmenka seřadit. Řešení zní DELTA.

Bedna v koupališti

Zobrazit řešení

Prakticky jediný opravdu skrytý bonus. V prostoru koupaliště na prvním stanovišti jsme umístili bednu s naším logem. Kdo bednu našel a otevřel, mohl v ní uvidět heslo MUNICE.

Brod

Zobrazit řešení

Na lávce u brodu bylo bílou páskou ohraničeno 26 desek. Na těch si představíme abecedu. Na některých deskách pak byla barevná páska, které tím pádem přiřadíme písmeno. Na druhé lávce byly tyto pásky znovu v jiném pořadí. Když jsme přečetli jim přiřazená písmena, získali jsme tajenku ROMEO.

Ten druhý

Zobrazit řešení

Z šifer 4 vyšlo řešení MOST NEDOKONCENE DALNICE. Takové mosty jsou v dosahu dva. U bližšího byla další šifra a u vzdálenějšího bousové heslo VYLET.

Pro pravé macho chlapy

Zadání

Zobrazit řešení

Z šifer 4 vyšlo řešení MOST NEDOKONCENE DALNICE. Takové mosty jsou v dosahu dva. U bližšího byla další šifra a u vzdálenějšího bousové heslo VYLET.

Holky

Zadání

Zobrazit řešení

Obrázky ukazují na přezdívky členek kapely Spice Girls (scary, posh, baby, sporty, ginger).  Vepíšeme do čárek a “spice” přeložíme jako KORENI.

Semílací

Zobrazit řešení

Na každém postupovém stanovišti byla pod názvem šifry čára, která ukazovala na jedno písmenka. Písmenka seřazená podle stanovišť od 1 do 10 dala slovo KLADIVARKA.

 

Řešení kvalifikace

ZADÁNÍ kvalifikace

a For Woodpeckers

Zobrazit řešení

V textu můžeme ajít jiným fontem nápovědu DVORAK, coz je alternativní rozložení počítačové klávesnice. Takže musíme celý text přeložit z Dvorak na Qwerty. Dostáváme text ve stylu “trikratdva dvakratpet…”, což je popis psaní klasické SMS na tlačítkových telefonech. Provedeme a získáme další nápovědu COLEMAK, což je další rozložení počítačové klávesnice. Teď už jen vezmeme pět označených písmen v textu a přeložíme z qwerty na colemak a máme řešení PAPIR.

 

b Pixel Art

Zobrazit řešení

Je nutné si všimnout skupin zvýrazněných symbolů. Skupiny jsou po 1 až 4 znacích, takže je můžeme přeložit pomocí morseovky. Křížek je čárka, kolečko tečka. Dostáváme nápovědu ULITA. Vezmeme celý text a napíšeme ho do čtverce 9×9, ale píšeme ho do něj po “ulitě” nebo po “šnekovi”. Pokud to uděláme správně, tak uvidíme obrazek NUZEK.

 

c 4,73s

Zobrazit řešení

Vezmete si vaši složenou Rubikovu kostku (jejíž rekord ve složení je 4,73s) a postavíme ji tak, že horní a levá strana odpovídá barvám prvního znaku na řádku. Pak kostku překlápíme tak, aby barva nahoře vždy odpovídala barvám čtverečků v zadání. Sledujeme, kudy se kostka pohybuje a její pohyb vykreslí písmeno. Každý řádek je jedno písmeno. Řešení je LITOSFERA.

 

d Universální bordel

Zobrazit řešení

V zadání můžeme najít 25 skupin čtvereček/trojúhelníček/kolečko. Všechny jsou vůči sobě stejně položené, jen jsou celé skupiny různě rozstrkané po papíru. Tato skupina je součástí základního symbolu pro USB slot nebo zástrčku. Chybí u ní jen pár čar a velké kolečko. Tato velká kolečka dokreslíte do zadání ve správné vzdálenosti od jeho příslušné skupiny a všechna dokreslená kolečka vám pak dají nápis v braillově písmu. Řešení je GRAMOFON.

 

e Na západ

Zobrazit řešení

Ulice v zadání se vždy nachází na velkém kruháči v různých městech světa. Kruháč si zorientujeme na sever podle první ulice se šipkou a další dvě ulice chpema jako směry v semaforu. Výsledná písmena přečteme z mapy ve směru od Prahy na západ. Řešení je EGYPT.

 

f Co děláte v sobotu?

Zobrazit řešení

V sobotu jdete na Párek. Takže vezmete slovo párek a provedete s ním operace popsané v zadání a vypadne vám slovo REKA.

 

Finální schéma

Zobrazit řešení

Z vyřešení všech šifer vám vyjde fráze “Nalezená kamenná deska poblíž Nilu”. Po vzpomínce na střední školu se vám vybaví Rossetská deska, takže heslem je ROSSETA.